Przy okazji wspaniałego siatkarskiego święta jakim jest Memoriał Huberta Jerzego Wagnera w Krakowie warto pozwiedzać Kraków. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Rynek Główny

Serce Krakowa, które swoją historyczną atmosferą zachwyca turystów z całego świata. Wokół zabytkowego ratusza pulsuje życie miasta. Kamienice o różnorodnych fasadach ukazują ducha epok, a pośród nich znajdziecie liczne kawiarnie i restauracje, które zapraszają do odpoczynku. To idealne miejsce, by poczuć ducha tego miasta i zakosztować jego autentycznego uroku.

Bazylika Mariacka

Jeden z najważniejszych symboli Krakowa. Jej wnętrze kryje niezwykłe skarby, w tym słynny ołtarz Wita Stwosza – prawdziwe arcydzieło rzeźby gotyckiej. Do tego zachwyca bogactwem detali i monumentalnością. Z wieży Bazyliki co godzinę rozbrzmiewa słynny Hejnał Mariacki, który przypomina legendę o strażniku miasta. To zawsze szczególna chwila, którą po prostu trzeba przeżyć na własnej skórze. Dodatkowo, widok z wieży po zmroku zapewnia niezapomniane wrażenia.

 

Sukiennice

Sukiennice to perła gotyckiej architektury. Majestatyczne budowle na Rynku Głównym przeniosą Cię w czasie do czasów handlu i kunsztu. Są one prawdziwym rajem dla pasjonatów rękodzieła. Ich wnętrze pełne jest tradycyjnych stoisk, gdzie można zakupić piękne pamiątki. To także wspaniałe miejsce dla miłośników sztuki – Galeria Sztuki Polskiej XIX Wieku gromadzi skarby tamtej epoki, zachwycając swoim bogactwem i różnorodnością. Znajdziecie tam na przykład dzieła Jana Matejki.

Zamek na Wawelu

To nie tylko dawna siedziba królów, ale również słynna skarbnica historii i kultury Polski. Wnętrza zamku kryją kolekcje sztuki, zbiory militariów oraz relikty dawnych czasów. Wspaniałe komnaty, kaplica Zygmuntowska i Katedra św. Stanisława i św. Wacława zachwycają detalem i atmosferą. Niezapomniany jest także dziedziniec z mitycznym Smokiem Wawelskim. Wizyta na Wawelu to podróż w czasie przez bogactwo naszej narodowej przeszłości, którą zdecydowanie polecamy przeżyć.

 

Barbakan

 

Barbakan, starożytna warownia, to kolejny słynny zabytek, który opowiada historię obrony i siły Krakowa. Jego potężne mury i baszty stanowią imponujący przykład gotyckiej architektury obronnej. To magiczne miejsce, gdzie można przenieść się w czasie do epoki rycerzy i zamków. Wchodząc przez bramę Barbakanu, możesz poczuć ducha odległych czasów i wyobrazić sobie, jak kiedyś strzegł miasta przed niebezpieczeństwem. Możesz też przejść się po jego wałach i docenić umiejętności budowniczych tamtych lat. Warto podkreślić, że jest to jedna z niewielu zachowanych tego typu budowli w całej Europie.

 

Planty

Krakowskie Planty to urokliwy i malowniczy pas zieleni, otaczający Starówkę. Jest to oaza spokoju niemal w samym sercu miasta. Idealne miejsce na spacer czy relaks w cieniu drzew. Piękne aleje, kolorowe kwiaty i fontanny niezmiennie cieszą oko. Bez dwóch zdań Planty są świetnym miejscem na odpoczynek po ogromnych emocjach na #Wagner2023.

Kopiec Kościuszki

Kopiec usypany na cześć Tadeusza Kościuszki – jednego z naszych bohaterów narodowych. Zapewnia zachwycający widok na miasto i okoliczne wzgórza. Wspinaczka na kopiec to nie tylko fantastyczna forma aktywnego wypoczynku, ale także okazja do zanurzenia się w historii Polski. Na szczycie czeka pomnik Kościuszki oraz wspomniana już zapierająca dech w piersiach panorama Krakowa.

Miasto gospodarz

Organizatorzy

Partnerzy